Представяне на идеята за награди на дружество „Архитектурно наследство” за студентски проекти на честването на 18-ти април в САБ



На 18 април в С.А.Б. се събрахме, за да честваме Международния ден за опазване на паметниците на културата. Темата на тазгодишното събрание бе

„НАСЛЕДСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО”

за тези които не успяха да присъстват, публикуваме речта на Председателя на Д.А.Н. - арх. Габриела Семова-Колева. Тя е отшравена към студентите и представя общата рамка за предстоящия конкурс за студентски проекти в нашата област:


 "Уважаеми колеги,

В началото, преди година и половина, водени преди всичко от грижата за опазване на архитектурното наследство на България и болката от загубата на автентичността на някои от обектите на това наследство през последните няколко години, група архитекти, членове на Съюза на архитектите в България, възродихме дружеството за недвижимо културно наследство за да поставим и огласим наболелите проблеми в тази област пред професионалната общност.
           Дружество „Архитектурно наследство” е създадено на 7.10.2011г. на творческо – професионална основа и на основание чл. 39 (1) от Устава на Съюза на архитектите в България. Радвам се, че в началото като основатели от 29 членове на САБ от Бургас, Варна, Велико Търново, Добрич, София и Хасково днес сме вече двойно повече  архитекти с пълна и ограничена проектантска правоспособност, експерти по консервация и реставрация на обектите на архитектурното и урбанистичното наследство и средата му, както и млади колеги.
             Именно за младите колеги днес искам да говоря. И за огромната отговорност , която седи пред нас  за тяхното бъдеще, за тяхното възпитание, за тяхната реализация.
Нека веднага да изясня, че тук нямаме амбицията да изземваме функции на Висшите училища и униниверситетите, а да се опитаме да мотивираме още веднъж младото поколение да изгради у себе си ценностна система, която да позволи и да осигури адекватно отношение към културното наследство. Да задълбочи порива им за познания в тази област  и  така да ги мотивира още повече .
            Както знаете, ние решихме да учредим годишна награда за проектите на младите си бъдещи колеги, направени като курсови, преддипломни и дипломни в нашата област. В момента сме в процес на уточняване на критериите за оценка на тези проекти съвместно с висшите училища и университети, защото както ви е известно обучението по тази дисциплина е различно във всеки университет. Или по-скоро дисциплината се изучава в различните ВУЗ-ове на различно ниво от образователния процес.
            Избрахме САБ да бъде патрона на тези награди, защото сме убедени че именно архитектите са комплексните фигури от които в най- голяма степен зависят както оформянето и изграждането на действена политика в опазването, чрез общинските и държавни културни институции, но също така от тях зависи и конкретното генериране на идеи и програми за консервация и социализация на наследството ни, за установяване на обща хармония на жизнената ни среда, където паметта и креативността вървят ръка за ръка. Защото професията на архитекта – консерватор и реставратор е тази, която в най- добра степен може да осигури   комплексност в опазването. Защото професията на архитекта- консерватор и реставратор е гаранцията за осъществяване на онези  стойности на наследството ни, които ни помагат да бъдем уникални,  хармонични, взискателни и толерантни. Защото чрез професията на архитектите по консервация и реставрация  непосредствено се осъществява континюитета между различните поколения.

И ако ми позволите да цитирам нещо от Литературен вестник 25-31.01.2012, където прочетох следната мисъл: 
„Да посветиш лирическото си писане на друг поет
– това е жест на благородно самоотречено
отдаване, но и на ясно съзнание кой е Поетът
между нас.”
Учредяваме награда за тях, за бъдещите поети. "

София, 14.04.2013                                                 арх.Г.Семова-Колева


Няма коментари:

Публикуване на коментар